Przerób uszlachetniający
Przerób uszlachetniający
W jednym z wcześniejszych wywiadów wyjaśniliśmy, kiedy powstaje obowiązek podatkowy, jeśli przepisy określają szczególny moment jego powstania. Przykładem był eksport usług, gdzie obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty (§ 1 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia ministra finansów z 29 czerwca 1993 r. ). O tym, jakie czynności należy traktować jako eksport usług, mówi między innymi art. 39 ustawy o VAT. Niezależnie o d tego § 39 a rozporządzenia ministra finansów z 12 maja 1993 r. wprowadził stawkę 0 proc. dla dwóch innych czynności. Pierwsza -- to sprzedaż towaru kontrahentowi zagranicznemu, który to towar zostanie przekazany do przerobu (uszlachetnienia) , a następnie wywieziony za granicę. Druga czynność opodatkowana według stawki 0 proc. to usługa przerobu (uszlachetnienia) dokonana na zlecenie kontrahenta zagranicznego na towarze wytworzonym w Polsce. Czy dla tych czynności obowiązek podatkowy powstaje w takim samym momencie jak w eksporcie u sług?
Nie. Obowiązek ten nie powstaje również, gdy podatnik spełni warunki, o których mowa w § 39 a ust. 1 rozporządzenia, czyli o trzyma należność w dewizach na rachunek w banku polskim i będzie miał potwierdzenie, że towar został wywieziony za granicę. Warunki te muszą być spełnione, jeśli podatnik chce mieć prawo do stawki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta