Nowy model układów zbiorowych pracy
Od 26 listopada 1994 r.
Nowy model układów zbiorowych pracy
Grzegorz Goździewicz
Uchwalona przez Sejm 29 września 1994 r. ustawa nowelizująca kodeks pracy, a ściślej mówiąc -- jego dział jedenasty, ma szczególne znaczenie dla kształtowania stosunków pracy. Tworzy bowiem nowy model układu zbiorowego w Polsce, który uwzględnia przeobrażenia ustrojowe i gospodarcze. Konieczność zmian prawa układowego wynikała zwłaszcza ze zmienionej roli, jaką państwo powinno odgrywać w dziedzinie szeroko rozumianych zasad zatrudnienia w gospodarce rynkowej.
Chodzi przede wszystkim o przełamanie monopolu państwa w kształtowaniu stosunków pracy, a więc przejście z metody jednostronnego ustalania warunków pracy i płacy na metodę porozumień zbiorowych, angażujących w równym stopniu w procesy normotwórcze prawa pracy przedstawicieli pracowników -- związki zawodowe, oraz przedstawicieli pracodawców -- organizacje pracodawców. Państwo powinno wypełniać swoje funkcje ochrony interesów pracowniczych przez ustalanie w aktach ustawowych norm gwarantujących minimum ochrony i świadczeń z równoczesnym otwarciem szerokiej możliwości negocjowania warunków zatrudnienia korzystniejszych dla pracownika bądź właśnie w ramach układów zbiorowych pracy, bądź w ramach indywidualnej umowy o pracę....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta