Jak stworzyć instytucjonalne podstawy rynku technologii
Transformacja sektora badawczo-rozwojowego
Jak stworzyć instytucjonalne podstawy rynku technologii
Prywatyzacja kolejnych obszarów gospodarki, jak również doświadczenia krajów zachodnich dowodzą, że długofalowe oparcie funkcjonowania sfery badawczo-rozwojowej na siłach sektora prywatnego i regułach rynkowych jest możliwe i wskazane. Słabość dotychczasowych rozwiązań -- poleganie prawie wyłącznie na funduszach publicznych i niekomercyjnych zasadach ich alokacji -- sprawia, że sektor badawczo-rozwojowy o dgrywa znacznie mniejszą, w stosunku do swoich możliwości, rolę w procesie restrukturyzacji technologicznej polskiej gospodarki.
Prywatyzacja sektora badawczo-rozwojowego i rozwój i nstytucji pośredników finansowych jest szansą na stworzenie podstaw rynku technologii (innowacji technologicznych) , łączącego w sobie interes prywatnej jednostki, indywidualnego podmiotu gospodarczego i długofalowy i nteres publiczny.
Dlaczego rynek?
Z a rozwojem rynku technologii opartym w szerszym niż dotychczas stopniu na siłach sektora prywatnego przemawia wiele argumentów.
Sprawność alokacji
Mechanizm rynkowej alokacji zasobów -- bazujący na prywatnych, działających dla zysku podmiotach i jednostkach -- w wielu obszarach wykazuje się znacznie wyższą sprawnością i efektywnością, niż alokacja o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta