I Westerplatte, o Jedwabne
I Westerplatte, o Jedwabne
W debacie na temat obrazu polskiej historii, który kształtuje się w związku z Jedwabnem i innymi drażliwymi kwestiami z naszej przeszłości, głos Andrzeja Nowaka ( "Westerplatte czy Jedwabne", "Rz", 1 sierpnia 2001 ) jest jedną z istotniejszych wypowiedzi. Autor twierdzi, że jesteśmy świadkami "starcia historii chwały narodowej z historią narodowej hańby", a nawet "agresywnego natarcia tej drugiej na tę pierwszą". W tym kontekście wypowiedziane zostały także bardzo ważne sądy na temat badawczych i edukacyjnych obowiązków spoczywających na Instytucie Pamięci Narodowej.
Od dłuższego czasu debata publiczna koncentruje się na najciemniejszych fragmentach naszej przeszłości - zbrodniach popełnionych przez Polaków na Żydach w czasie wojny czy Niemcach po jej zakończeniu. Zjawiska, bardzo ważne, ale jednak marginalne, przesłaniają wszystko inne, w tym także pamięć o heroizmie i cierpieniach naszych przodków, która powinna być jednym z głównych elementów konstytuujących narodową wspólnotę - pisze Nowak.
W tej ocenie jest sporo racji. W prasie, radiu, telewizji z wielką swadą wypowiadają się dziennikarze, publicyści, politycy. Ich wiedza o historii nie jest imponująca, ale nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta