Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Żeby wszcząć proces

02 października 2001 | Dobra firma | DN

FIRMA ŚCIGA DŁUŻNIKA

Pozew w postępowaniu nakazowym

Żeby wszcząć proces

Pisania pism rozpoczynających proces może się nauczyć każdy przedsiębiorca, bezwzględnie zaś powinien to potrafić ten, kto zajmuje się w firmie windykacją należności. Czytelnicy proszą więc o wzór pozwu w postępowaniu nakazowym.

Pozew w postępowaniu nakazowym niewiele różni się od pism wszczynających proces w pozostałych procedurach. Nie używa się tu formularzy, choć z innych powodów jest to postępowanie dość sformalizowane. Przede wszystkim może ono być wszczęte tylko o roszczenie pieniężne lub świadczenie rzeczy zamiennych, a także gdy powód ma niezbite dowody w postaci urzędowych dokumentów, zaakceptowanych przez dłużnika rachunków czy pisemnego oświadczenia o uznaniu długu. Z tego też powodu nie wnosi się w pozwie o przesłuchanie świadków.

Każdy, kto chce, by jego pozew został rozpatrzony w postępowaniu nakazowym, musi to wyraźnie zaznaczyć tytułując pozew "o zapłatę w postępowaniu nakazowym" albo "o wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym". Dobrze jest też złożyć wniosek alternatywny (już w treści pozwu), by sąd, jeśli nie zechce wydać nakazu w postępowaniu nakazowym, wydał go w upominawczym.

Kto przeciw komu

Jak na każdym piśmie procesowym należy wpisać w prawym górnym rogu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2433

Spis treści

Listy

Zamów abonament