Lepiej faktur nie podmieniać; Można bez faktur celnych
- Urzędy celne bezwzględnie żądają korekty: Lepiej faktur nie podmieniać
- Uszlachetnianie sprowadzanych towarów: Można bez opłat celnych Urzędy celne bezwzględnie żądają korekty
Lepiej faktur nie podmieniać
Często się zdarza, że importer dostaje fakturę z błędami. Dotyczą one nazwy wystawcy lub odbiorcy, ilości towaru, a nawet wartości. Gdy któraś ze stron dostrzeże pomyłkę, stara się ją poprawić. Stary dokument jest w takich sytuacjach niszczony, a zagraniczny dostawca wystawia nową fakturę.
Importer, który przedstawił pierwotną fakturę przy odprawie celnej chce, by dyrektor urzędu celnego uznał tę starą za niebyłą, a przy wymiarze cła brał pod uwagę tylko nową. Jeżeli błędy dotyczyły tylko nazwy czy adresu któregoś z kontrahentów, to nie ma większego problemu, choć może być i tak, że cała transakcja wyda się celnikom podejrzana. Gorzej, gdy ilość towaru wynikająca z nowej faktury jest mniejsza lub gdy opiewa na niższą wartość. Wtedy bowiem importer chce, aby organ celny wznowił postępowanie i obniżył podstawę wymiaru cła. Ten odmawia i rozpoczyna się spór. Niestety, małe są szanse, że wygra go importer.
JEŚLI JESTEŚ IMPORTEREM, PAMIĘTAJ:
- Musisz dostarczyć do odprawy celnej oryginały wszelkich ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta