Pamiątki po generale Sierowie
Pamiątki po generale Sierowie
Do dziś w piwnicach można znaleźć solidne drzwi, prowadzące kiedyś do cel
MICHAŁ MACIEJ PIOTROWSKI
Właściciele budynku w podwarszawskich Włochach, którzy w końcu ubiegłego roku porządkowali swoją piwnicę, nie przypuszczali, że ich odkrycie wzbogaci naszą wiedzę na temat najnowszej historii Polski.
W połowie listopada 2000 r. do siedziby Instytutu Pamięci Narodowej przy placu Krasińskich w Warszawie zgłosiła się Marlena P., mieszkanka Pabianic. Z jej relacji wynikało, że jest współwłaścicielką kamienicy przy ul. Świerszcza 2 we Włochach, którą kilka lat temu odzyskała jej rodzina. Podczas zakładania oświetlenia w piwnicy pani Marlena stwierdziła, że poszczególne pomieszczenia są wyposażone w mocne drzwi, osadzone na potężnych zawiasach. We wszystkich drzwiach ktoś powycinał kwadratowe otwory na poziomie oczu, wyglądające jak więzienne judasze. Na ścianach Marlena P. zauważyła napisy, prawdopodobnie pozostawione przez więźniów. O swoim odkryciu poinformowała specjalistów z Instytutu Pamięci Narodowej.
Tajemniczy areszt
- Nie traciliśmy czasu - wspomina Robert Janicki,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta