Warszawa ucieka prowincji
Warszawa ucieka prowincji
- Kryteria rankingu
- Rankingi Centrum Badań Regionalnych i "Rzeczpospolitej
- Potencjał regionów WISŁA SURAŻSKA
Już po raz czwarty Centrum Badań Regionalnych publikuje na łamach "Rzeczpospolitej" ranking powiatów grodzkich i ziemskich. Pierwszy jest Poznań i, czwarty raz z rzędu, Sopot. Okazuje się, że większe miasta znoszą dekoniunkturę gospodarczą lepiej niż mniejsze. Najsilniej odczuły ją ośrodki rozwijające się najszybciej. Ranking pokazuje też, że zwiększyła się od zeszłego roku różnica między Warszawą a resztą kraju. Zmniejszyły się natomiast różnice między wschodem a zachodem Polski.
Pierwszy ranking ukazał się 10 września 1998 roku i dotyczył potencjału rozwojowego powiatów, mających powstać w ramach reformy administracyjnej. Już wtedy zwracaliśmy uwagę na nadmierne rozdrobnienie planowanych powiatów i problemy, które mogą z tego wyniknąć. Problemy te znacznie się nasiliły w warunkach obecnej dekoniunktury.
Na kolejnych mapach rankingowych obserwowaliśmy terytorialne zróżnicowanie lokalnego rozwoju w Polsce. Wyniki naszych rankingów potwierdzały powszechnie znaną opinię o przewadze regionów wysoko zurbanizowanych oraz położonych na zachodzie nad resztą kraju. Mieliśmy również niespodzianki.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta