Krajobraz po reformie
Krajobraz po reformie
Powstanie powiatów było jednym z najbardziej dyskutowanych elementów reformy samorządowej. Choć większość partii zgadzała się, że nowy szczebel samorządu jest potrzebny, to bitwa o liczbę miast, które staną się powiatowymi stolicami, rozgrzała do czerwoności lokalne i ogólnopolskie elity. Efekt - żeby zadowolić wszystkich, utworzono ponad 300 powiatów, a w tym roku dorzucono jeszcze kilka nowych.
Czy nowy szczebel samorządu się sprawdza? - Jestem z powiatów bardzo zadowolony - mówi wiceszef MSWiA Józef Płoskonka. - To prawdziwy samorząd, który wykonuje ważne zadania. Minister wymienia: powiatom podlega służba zdrowia, policja, straż pożarna, zarządzanie kryzysowe, zwalczanie bezrobocia.
Wtóruje mu jeden z ojców reformy samorządowej, profesor Michał Kulesza: - Powiaty się sprawdziły. To administracja, która załatwia sprawy zwykłych ludzi.
Powiatowi samorządowcy nie są tak zadowoleni. - Oczekiwaliśmy, że prezydent podpisze nową ustawę o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta