Pojednanie jest możliwe
Socjalistyczna opozycja opowiada się za dialogiem z Fidelem Castro. Jako model proponuje ewolucję komunistycznych krajów Europy Środkowej
Pojednanie jest możliwe
Rozmowa z Elizardo Sanchezem, przewodniczącym Kubańskiej Komisji Praw Człowieka i Pojednania Narodowego
Jak przedstawia się o becnie kwestia przestrzegania praw człowieka na Kubie?
Gorzej niż pół roku czy rok temu. Moim zdaniem Kuba zalicza się do krajów mających w tej dziedzinie najgorszą sytuację. Ludzie nie umierają z głodu na u licy, ale brakuje i m czegoś znacznie ważniejszego: wolności. Kubański rząd narusza -- w mniejszym lub większym stopniu -- ponad 20 z 30 artykułów Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Plasuje to ten kraj wśród państw takich jak Korea Północna, Birma czy Sudan, najbardziej krytykowanych przez międzynarodową wspólnotę.
Czego można oczekiwać po wizycie na Kubie wysokiego komisarza ONZ ds. praw człowieka?
Nie liczę na cudy, ponieważ w tej dziedzinie pozostało bardzo dużo do zrobienia. Niemniej jest to pozytywny fakt. Chciałbym, żeby władze zgodziły się dzięki tej wizycie na współpracę z międzynarodową społecznością w dziedzinie praw człowieka i podporządkowały się przyjętym normom. Rząd Kuby stoi obecnie poza prawem. W dziedzinie praw człowieka jest międzynarodowym przestępcą.
Jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta