Trochę optymizmu
Zakłady Hipolita Cegielskiego w Poznaniu
Trochę optymizmu
Kilka miesięcy trwały w Zakładach Hipolita Cegielskiego dyskusje na temat przyszłości tego największego w w ojewództwie poznańskim przedsiębiorstwa państwowego. W końcu 7 września br. Rada Pracownicza zdecydowała o przekształceniu przedsiębiorstwa w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa, rezygnacji z udziału w programie powszechnej prywatyzacji i roz -pisaniu konkursu na nowego dyrektora, ponieważ Zbi -gniew Rosolski, który przez kilka miesięcy kierował Cegielskim, formalnie był tylko tymczasowym kierowni -kiem.
Zakłady Hipolita Cegielskiego zatrudniają 5200 osób, a tegoroczna sprzedaż ma osiągnąć wartość 3, 3 bln zł. Ale zysk HCP z roku na rok spada -- o i le w 1993 r. przekroczył 250 mld zł, to w tym, według prognoz, będzie o połowę mniejszy. Jeszcze gwałtowniejszy jest spadek rentowności -- z 38 proc. w 1989 r. do zaledwie 5 proc. w tym roku. Zdaniem Rosolskiego -- znaczną część winy ponosi za to rząd, który "nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, co dalej z polskim przemysłem stoczniowym".
Solidni i mniej solidni
Właśnie stocznie są głównymi odbiorcami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta