Ochrona więzi rodzinnych
Prosto ze Strasburga
Ochrona więzi rodzinnych
Marek Antoni Nowicki
Prawo w Holandii nie pozwalało zamężnej kobiecie zaprzeczyć, iż jej mąż jest ojcem dziecka, a tym samym uniemożliwiało uznanie go przez biologicznego ojca.
Catharina Kroon wyszła w 1979 r. za mąż za M. Byli przez pewien czas w separacji, po czym stracili ze sobą kontakt. Kobieta związała się z obywatelem marokańskim o nazwisku Zerrouk. W październiku 1987 r. urodził im się syn Samir. C. Kroon formalnie była dalej żoną zaginionego M. aż do momentu rozwodu. Sprawa rozwodowa wszczęta jednak została dopiero miesiąc po u rodzeniu się dziecka. Urzędnik stanu cywilnego wpisał Samira do rejestru u rodzin jako syna M. , gdyż w tym czasie ciągle jeszcze był mężem C. Kroon. Kilka miesięcy później, już po otrzymaniu rozwodu, odmówiono przyjęcia oświadczenia, iż M. nie jest o jcem Samira. Uniemożliwiono w ten sposób uznanie o jcostwa przez Zerrouka, zgodnie z rzeczywistym stanem rzeczy. Sąd Okręgowy w Amsterdamie oddalił pozew o nakazanie wpisu takiego oświadczenia do rejestru. Powołał się na domniemanie ojcostwa męża matki dziecka u rodzonego w małżeństwie. Odwołania niczego nie zmieniły.
W skardze do Europejskiej Komisji Praw Człowieka C. Kroon, jej mąż i syn zarzucili m. in. , iż naruszono wobec nich art. 8 Konwencji gwarantujący prawo do poszanowania życia rodzinnego, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta