Instrumenty finansowe
Zmiany w rachunkowości od 1 stycznia 2002 r. - część II
- część I Instrumenty finansowe
Tydzień temu wprowadziliśmy czytelników DOBREJ FIRMY w nowe, trudne zagadnienie, jakim są instrumenty finansowe. Dziś o tym, jak wyceniać aktywa finansowe i zobowiązania finansowe nie stanowiące elementu powiązania zabezpieczającego na dzień bilansowy.
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest samo zabezpieczenie. W rozumieniu rachunkowości jest to procedura polegająca na wyznaczaniu pozycji zabezpieczającej, której zmiany wartości godziwej kompensowałyby zmiany wartości godziwej pozycji zabezpieczanej lub wynikających z niej strumieni pieniężnych. Generalną zasadą jest, że instrumentami zabezpieczającymi mogą być tylko instrumenty pochodne. W przypadkach zabezpieczeń przed ryzykiem kursu walutowego instrumentami zabezpieczającymi mogą być jednak instrumenty finansowe nie będące instrumentami pochodnymi.
Przykład
Jeżeli polski producent zawarł umowę w USD, dotyczącą nabycia maszyny produkcyjnej od eksportera w USA, a maszyna zostanie dostarczona za 6 miesięcy, może on w celu zabezpieczenia się przed ryzykiem kursu walutowego zawrzeć np. z bankiem umowę forward na zakup USD z terminem wykonania za 6 miesięcy (założenie natychmiastowej płatności za maszynę). Dzięki temu uzyskuje pewność, że ewentualne różnice kursowe, które powstaną wskutek
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta