Małe ograniczają ryzyko
Małe ograniczają ryzyko
SZYMON KARPIŃSKI
Największe fundusze emerytalne znajdują się w czołówce pod względem uzyskiwanych wyników inwestycyjnych. Tym samym nie sprawdzają się wcześniejsze opinie konkurencyjnych OFE oraz części analityków z czasów kampanii akwizycyjnej, że wysoka wartość aktywów może zmniejszać efektywność inwestycyjną. Mniejsze fundusze ograniczają ryzyko, co powoduje, że trudno jest im uzyskać wyniki wyraźnie lepsze od największych konkurentów.
Jeżeli rynek nie jest płynny, to małe i średnie fundusze mogą próbować wykorzystywać krótkoterminowe trendy i zmieniać udział akcji w portfelu. W przypadku dużych funduszy jest to trudniejsze, a w praktyce nawet niemożliwe - takie opinie przedstawiano w trakcie kampanii akwizycyjnej, gdy wiadomo było, że trzy największe fundusze zdobędą 60-70 proc. rynku emerytalnego. Okazało się jednak (co obrazują stopy zwrotu za ostatnie 24 miesiące ogłaszane przez UNFE co kwartał), że największe fundusze emerytalne, mimo że struktura ich portfela jest dosyć stabilna, plasują się w czołówce OFE pod względem uzyskiwanych wyników inwestycyjnych.
W okresie wrzesień 1999 r. - wrzesień 2001 r. dwa największe na rynku OFE: Commercial Union oraz ING Nationale-Nederlanden znalazły się w pierwszej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta