Coraz efektywniejsze zarządzanie
Coraz efektywniejsze zarządzanie
TOMASZ ŚWIDEREK
W 2001 r. opłacało się inwestować w fundusze obligacji i rynku pieniężnego. Najlepsze - UniKorona Obligacji i PKO/Credit Suisse Obligacji - dały ponad 21 proc. zysku, pierwszy zaś w rankingu pieniężnym - DWS Rynku Pieniężnego Plus - 17,5 proc. W tym czasie najlepszy fundusz akcji CAIB dał 6,4 proc. straty.
Ubiegły rok był okresem głębokiej bessy na giełdzie oraz wspaniałych wyników dobrze zarządzanych funduszy obligacji. W średnim terminie trzech lat większość funduszy akcji osiągnęła rezultaty lepsze niż wyliczane przez nas benchmarki, czyli punkty odniesienia. Podobnie dobrymi względnymi rezultatami może się pochwalić ponad połowa funduszy zrównoważonych. To dobrze świadczy o efektywności zarządzania. W średnim terminie żaden działający tak długo fundusz stabilnego wzrostu, obligacji i rynku pieniężnego nie pokonał wyliczanych przez nas benchmarków.
Dobry dług
W roku bessy i spadających stóp procentowych zyski odnieśli przede wszystkim inwestorzy, którzy postawili na fundusze inwestujące w długoterminowe papiery dłużne. Najlepsze okazały się UniKorona Obligacji i PKO/ Credit Suisse Obligacji. Różnica między ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta