Prawdziwa misja papieża
Prawdziwa misja papieża
DOMINIK MORAWSKI
Odbiór misji papieskiej jest nieraz niepełny i nawet wypaczany. Poważne zastrzeżenia budzi recepcja w Polsce papieskiego przesłania i nauczania, selektywna i powierzchowna. Brak w Polsce zrozumienia, że laickość państwa to kategoria neutralna w wymiarze prawnym, respektująca równocześnie w praktyce wartości religijne i pluralizm światopoglądowy. Przykład Włoch i ich stosunku do Watykanu jest w tej dziedzinie pouczający.
Przede wszystkim trzeba pamiętać, że Stolica Apostolska, centralny urząd w Kościele katolickim, sprawując władzę o charakterze duchowym, jednocześnie jest sui generis monarchią, uznaną w życiu międzynarodowym za państwo miasto Watykan.
To nie znaczy, że namiestnik Chrystusa i następca św. Piotra ignoruje hierarchiczną rzeczywistość Kościoła. Świadczy o tym obieralność "monarchy" oraz kolegialność Episkopatu jako element demokracji, zgodnie z postanowieniami II Soboru Watykańskiego, notabene ciągle się rozwijającej. Znalazło to wyraz również w przebiegu niedawnego synodu biskupów. Jan Paweł II zarówno wtedy, jak i przy różnych poprzednich okazjach mówił wyraźnie, że sprawowanie prymatu, czyli zwierzchniej władzy, podlega dyskusji, i do tej dyskusji zachęcał. Ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta