Zasięg czasowy obowiązywania orzeczeń
Zasięg czasowy obowiązywania orzeczeń
MAREK SAFJAN
Zakres czasowy skutków orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego wydaje się nie tylko jedną z najtrudniejszych, ale i najbardziej istotnych - z punktu widzenia praktycznego - kwestii.
Problem dotyka bowiem wprost zasady pewności prawa, która jest jednym z fundamentów idei państwa prawnego. Czy konsekwencje wyroków TK mogą sięgać, a jeśli tak, to w jakim zakresie, stosunków prawnych ukształtowanych przed wejściem w życie orzeczenia? Chodzi przede wszystkim, chociaż nie tylko, o zastosowanie do orzeczeń TK zasady lex retro non agit, którą - nie bez istotnych powodów - orzecznictwo TK uznało za wartość mieszcząca się w kanonie tego, co zwie się demokratycznym państwem prawnym.
Trybunał jest - jak się niejednokrotnie wskazuje - negatywnym ustawodawcą. Trudno zaprzeczyć takiej tezie, spoglądając na jego rozstrzygnięcia z punktu widzenia konsekwencji dla stanu prawnego. Wyroki TK ustalające niekonstytucyjność obowiązującego przepisu kształtują nową sytuację prawną, zmieniając istniejący stan normatywny. Nie bez racji wskazuje się, że sprawowanie kontroli prewencyjnej ma też tę korzyść, iż pozwala uniknąć takich konsekwencji. Jeśli pominąć sposób procedowania i zakres kompetencji TK, orzeczenia o niekonstytucyjności obowiązującego przepisu są w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta