Jak prezydent z premierem
Jak prezydent z premierem
RYS. PAWEŁ GAŁKA
JANUSZ A. MAJCHEREK
Premier i jego koalicjanci wszczynają lub podsycają konflikty z instytucjami publicznymi, które pragnęliby sobie podporządkować. Z drugiej strony starają się ułożyć przyjazne stosunki z tymi, które są poza zasięgiem ich władzy i zapędów (np. Kościołem). Prezydent należy do tej drugiej kategorii. Jednocześnie uchodzi za naturalnego sprzymierzeńca rządu. Nie musi to jednak wcale oznaczać bezkonfliktowego przebiegu obu kadencji, które zakończą się niemal równocześnie w 2004 r.
Choć Miller i Kwaśniewski wywodzą się z tej samej komunistycznej formacji politycznej, w ich kariery niemal od początku wpleciony był pewien antagonizm.
Rodowodowe zbieżności i rozbieżności
Kwaśniewski wypłynął jako młody lider reformatorskiego skrzydła PZPR, które doprowadziło do rozwiązania partii, a Miller przez długi czas uchodził za przedstawiciela partyjnego betonu, niepogodzonego z upadkiem PRL. To stawiało ich wówczas na przeciwległych flankach wspólnego obozu. Zarówno przywódca SdRP i przyszły prezydent, jak i szef SLD i późniejszy premier przebyli od tamtych czasów długą drogę polityczno-ideową, lecz ten pierwszy rozpoczął ją...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta