Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak namierzyć Irak

28 stycznia 2002 | Świat | SA

Jak namierzyć Irak

SHLOMO AVINERI

Podczas obecnej dyskusji na temat polityki wobec Iraku przedstawia się na ogół dwie skrajne opcje: albo rozszerzyć o Irak kampanię militarną przeciwko terroryzmowi, albo utrzymać aktualny, niejasny status quo tego kraju. Pobożne życzenia dotyczące zmiany sankcji ONZ to inna wersja tego drugiego wyjścia - która w praktyce oznacza nierobienie niczego. Żadna z tych opcji jest nie do przyjęcia.

Jednak przygotowanie wojny lądowej przeciwko Irakowi - czyli dokończenie niezakończonej wojny w Zatoce Perskiej z 1991 roku - to strategia wysokiego ryzyka. Kraje arabskie, już teraz niepewni sojusznicy w wojnie przeciwko swym muzułmańskim braciom w Afganistanie, będą jeszcze mniej wiarygodne w wojnie przeciwko braciom arabskim. Europejczycy, nie mówiąc już o Rosjanach, mogą wyrażać wątpliwości. Ryzyko militarne jest zbyt wielkie.

Niemniej przyzwolenie na obecny status quo jest równie problematyczne, bo w tym stanie rzeczy Irakijczycy będą nadal cierpieć - zarówno na skutek brutalności Saddama Husajna, jak i wskutek sankcji spowodowanych jego rządami. Co więcej, bezczynność taka mogłaby zostać niewłaściwie odczytana przez przyszłych terrorystów - mogliby oni dojść do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2530

Spis treści

Wojna z terroryzmem

Zamów abonament