Kierunki zmian w prawie upadłościowym
Kierunki zmian w prawie upadłościowym
Stanisław Gurgul
Postępujące procesy prywatyzacji o raz umacnianie się roli rynku w obrębie polskiej gospodarki w naturalny sposób powodują wzrost znaczenia prawa cywilnego, zwłaszcza tych jego dziedzin, które szczególnie związane są z mechanizmami rynkowymi, tj. prawa handlowego i prawa upadłościowego.
Przez dziesięciolecia skazane one były na zapomnienie jako -- jak uważano -- immanentne instrumenty kapitalistycznych stosunków społeczno-gospodarczych. W wypadku prawa upadłościowego można by nawet mówić o swoistej anatemie. Uznając je bowiem powszechnie za przestarzałe i wręcz nieprzydatne, postulowano zastąpienie go "prawem o przymusowym zaprzestaniu działalności niewypłacalnych organizacji gospodarczych", których krąg podmiotowy byłby zresztą bardzo ograniczony. Oceny te i postulaty wynikały z przekonania, że w warunkach gospodarki planowej, opartej na uspołecznionych środkach produkcji, instytucja upadłości jest zjawiskiem patologicznym ("reliktem minionej epoki") , nie dającym się pogodzić "z zasadami i celami u stroju społeczno-gospodarczego kraju".
Konsekwencją owego fundamentalnego założenia socjalistycznej teorii ekonomicznej była praktyka stałego i ngerowania w procesy gospodarcze organów państwa, które zapewniały dopływ środków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta