Akty prawne i proszki do prania
Niektórym politykom i dziennikarzom badania opinii publicznej są potrzebne jak pijakowi latarnia: nie dla światła, ale żeby się podeprzeć.
Akty prawne i proszki do prania
"Sondaże są nierzetelne". "Dziennikarze nie potrafią interpretować wyników". "Politycy manipulują danymi". "Jesteśmy tyranizowani przez sondaże". To tylko niektóre zarzuty w ysuwane pod adresem badań opinii publicznych i środo -wisk z nimi związanych. Nie tylko w Polsce. Dla nas sondaże to rzecz względnie nowa, ale społeczeństwa Zachodu zżyły się już z tą formą "okresowego referendum" -- jak chyba na wyrost określał badania o pinii George Gallup. Mimo to atmosfera wokół nich nie jest wolna o d podejrzeń i krytyki.
Ustanowienie wysokich standardów zawodowych i etycznych jest dla badaczy zachodnich jedną z form samo- obrony. "Prowadzenie badań rynkowych i społecznych zależy od publicznego zaufania, wyrażającego się w przekonaniu, że są o ne prowadzone uczciwie, obiektywnie, bez narzucania się i powodowania negatywnych skutków dla badanych oraz że badania są o parte na dobrowolnej współpracy ogółu społeczeństwa" -- głosi kodeks postępowania w dziedzinie badań rynkowych i społecznych, przyjęty wspólnie przez ESOMAR (Europejskie Stowarzyszenie Badaczy Opinii Publicznej i Rynku) oraz ICC...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta