Jak zasiąść przy trójkątnym stole
Pracownicy, pracodawcy, rząd
Jak zasiąść przy trójkątnym stole
Żaneta Semprich
W opinii wielu ekspertów podjęcie prac nad projektem ustawy o zbiorowych stosunkach pracy byłoby przedwczesne. Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej argumentuje: w myśl "Strategii dla Polski" należałoby szybko znowelizować trzy ustawy: o związkach zawodowych, o organizacjach pracodawców oraz o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, a także uchwalić nową, o kreślającą zadania Komisji Trójstronnej do Spraw Społeczno-Gospodarczych. Rada Ministrów nie zdecydowała się jednak na poprawianie tych aktów. Zaakceptowała natomiast zamysł i wstępne założenia projektu kompleksowej, kodyfikującej tę materię ustawy o zbiorowych stosunkach pracy.
Instytucje będące forum współdziałania pracodawców, pracowników i rządu istnieją w w iększości państw zachodnioeuropejskich. Mówi się tam, że przy trójkątnym stole najprędzej można znaleźć złoty środek pozwalający pogodzić kwestie ekonomiczne z wymaganiami sprawiedliwości społecznej. Wszędzie tam dopracowano się efektywnych metod dialogu między przedstawicielami pracowników i pracodawców.
U nas mechanizm trójkątnego stołu właściwie nie funkcjonuje. Prawna i instytucjonalna infrastruktura zbiorowych stosunków pracy ciągle zawodzi....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta