Zniechęcać do wcześniejszej emerytury
Zniechęcać do wcześniejszej emerytury
FOT. JAKUB OSTAŁOWSKI
Rz: Rząd zastanawia się nad ograniczeniem emerytom i rencistom możliwości dorabiania. Pomysł budzi kontrowersje. Jaki jest optymalny model rozwiązania tej kwestii?
PROF. MAREK GÓRA: Jest on wpisany w nowy system emerytalny. Kiedy osoby urodzone po 1948 roku zaczną przechodzić na emeryturę, będziemy mogli zobaczyć, jak ten model działa. Indywidualna decyzja tych osób, o łączeniu pracy z pobieraniem emerytury, nie obciąży reszty pracujących. Każdy będzie odbierał z systemu swoje własne, odłożone na emeryturę pieniądze. Niezależnie od tego, kiedy zdecyduje się rozpocząć pobieranie emerytury, odbierze pieniądze, które włożył, powiększone o należne odsetki.
Tylko że jeśli przejdzie wcześniej na emeryturę, te pieniądze zostaną podzielone przez większą liczbę miesięcznych wypłat...
...i miesięczna rata emerytury będzie niższa niż w przypadku późniejszego podjęcia tej decyzji. No i dzielona na te raty będzie mniejsza kwota. Wolałbym oczywiście, żeby ludzie pracowali dłużej, bo to sprzyja wzrostowi gospodarczemu. Warto do tego zachęcać, i w nowym systemie taka zachęta finansowa jest.
Ale w tej chwili problem nie dotyczy emerytów z nowego systemu, tylko ludzi,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta