Urzędniku, Bruksela czeka
Urzędniku, Bruksela czeka
- Test w czterech etapach
- Pensje brutto w Komisji Europejskiej
- Powiedzieli "Rz" Od około dwóch do trzech tysięcy dobrze płatnych stanowisk w instytucjach UE będzie czekać na Polaków po 1 stycznia 2004 roku. Wcześniej chętni będą musieli jednak zdać trudne egzaminy.
Dziś Komisja Europejska oficjalnie przedstawi zasady naboru "eurokratów" - jak nazywa się unijnych urzędników - po spodziewanym przyjęciu do wspólnoty 10 nowych krajów członkowskich. Oto, co ogłosi: w ciągu pięciu lat co piąty urzędnik zatrudniony w unijnych instytucjach w Brukseli, Luksemburgu czy Strasburgu ma pochodzić z obecnych państw kandydujących. Pokaźna pula tych stanowisk przypadnie Polsce.
Polscy eurokraci
Polacy obsadzą od 1,8 do 2,7 tysięcy posad (na ok. 36 tys. unijnych urzędników). Gros z nich znajdzie zatrudnienie w Komisji Europejskiej, organie wykonawczym UE (1,2 - 1,8 tys. na około 24 tys. pracowników KE).
Pozostałe stanowiska przypadną nam w Parlamencie Europejskim, Radzie UE, Europejskim Trybunale Sprawiedliwości, Trybunale Obrachunkowym, Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, Komitecie Regionów, Komitecie Społeczno-Ekonomicznym. Inne unijne instytucje - jak Europejski
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta