Wywrotowiec z przyzwyczajenia
Grafika Georga Baselitza w Muzeum Rzeźby im. Dunikowskiego w Królikarni
Wywrotowiec z przyzwyczajenia
- Rozmowa z Georgem Baselitzem Przyjechał do Warszawy po raz pierwszy, na otwarcie swej wystawy w Królikarni. 66-letni Georg Baselitz, światowa sława w sztukach plastycznych, przywiózł zestaw 81 grafik powstałych w latach 1965-1992. Wcześniej oglądaliśmy parokrotnie jego malarstwo na pokazach zbiorowych, nigdy jednak w tak dużym, jak obecnie, wyborze. Szkoda tylko, że tych drzeworytów i akwafort nie dopełnia żaden obraz czy rzeźba, bowiem twórczość niemieckiego artysty źle znosi podziały na dyscypliny - w jego przypadku każdy temat rozwija się w długie cykle, jedna technika wynika z drugiej, a wszystkie noszą znamiona jego żywiołowego temperamentu.
Znakiem rozpoznawczym sztuki Hansa G. Kerna - bo takie jest prawdziwe nazwisko twórcy, który przybrał pseudonim Baselitz od miejsca urodzenia - jest odwracanie kompozycji do góry nogami. Ten chwyt zaczął stosować w 1969 roku, po fazie rozpraszania elementów kompozycji po płaszczyźnie płócien. W tamtym czasie był to wyraz buntu przeciw polityce zakazów i nakazów oraz stereotypów myślowych. Baselitz na
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta