Zwolnienia i hołubienie
Zwolnienia i hołubienie
JOANNA MANDROSZ
W czasach recesji w polityce personalnej firm wyraźne są dwa pozornie sprzeczne trendy. Jeden - to dążenie do minimalizacji kosztów przez ograniczanie zatrudnienia, w tym zwolnienia. Drugi to, wobec rosnącej mobilności pracowników i rywalizacji rynkowej, coraz większe znaczenie umiejętności utrzymania i zatrudnienia najlepszej kadry.
Analizy specjalistów idą więc w dwóch przeciwnych kierunkach: szukania najefektywniejszych metod redukowania załogi oraz szukania najlepszych sposobów zatrzymywania dobrych pracowników i skutecznego pozyskiwania wartościowych.
Jak zwalniać
Statystyki pokazują, że co trzecia firma w Polsce w ostatnim okresie zwalniała pracowników, a co czwarta przewiduje zwolnienia. By nie uczyć się na własnych błędach, przedsiębiorstwa planujące redukcje mogą uwzględniać doświadczenia innych. Analitycy przestrzegają bowiem, że tylko dobrze przeprowadzone zwolnienia dają dodatnie efekty ekonomiczne. Dokonane źle obniżają efektywność pracy, co może prowadzić do konieczności kolejnej redukcji.
W analizach przypadków zwolnień nie brak wniosków potwierdzających sens zasad zdroworozsądkowych, ale zdarzają się ustalenia wykraczające poza intuicję. Wśród bardziej oczywistych,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta