Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na trzy sposoby, ale najlepiej jako grunty obce

25 lipca 2002 | Dobra firma | AR

EWIDENCJE W FIRMIE

Prawo użytkowania wieczystego gruntu - raz jeszcze

Na trzy sposoby, ale najlepiej jako grunty obce

Prawo użytkowania wieczystego gruntu stanowi obecnie jeden z najbardziej "gorących" tematów w praktyce. Obowiązek jego ujawnienia w bilansie wynika z nowelizacji ustawy o rachunkowości, która w tym zakresie wprowadziła od 1 stycznia 2002 r. nowe rozwiązania.

Źródłem kontrowersji wokół prawa wieczystego użytkowania gruntu są nieprecyzyjne regulacje nowelizacji ustawy o rachunkowości (w skrócie - uor). Ustawa wprowadza zmiany zakresu środków trwałych ujmując w nich pozycję nieruchomości, w tym prawo wieczystego użytkowania ( art. 3 ust. 1 pkt. 15a). Nakazuje też ujawnienie tej pozycji w bilansie, uznając, iż stanowi ona składnik aktywów firmy.

To, co budzi wątpliwości, to brak szczegółowych zasad wyceny prawa. Dlatego też pojawiają się alternatywne rozwiązania.

Spróbujmy rozważyć problem ujawnienia i wyceny prawa użytkowania wieczystego gruntu (w skrócie - puwg) w świetle definicji podstawowych kategorii finansowych, zasad nadrzędnych rachunkowości, ze szczególnym uwzględnieniem zasady treści ekonomicznej.

Co do treści ekonomicznej - ujawnienie przez jednostkę prawa otrzymanego nieodpłatnie to ujawnienie na 1 stycznia 2002 r. majątku, pozyskanego w przeszłości,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2679

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament