Drugi upadek Bastylii
Drugi upadek Bastylii
Utrzymanie dodatkowych subwencji dla kilkuset tysięcy najbogatszych unijnych farmerów zagraża zjednoczeniu w Unii Europejskiej dwudziestu pięciu krajów kontynentu, uniemożliwia pięciuset milionom konsumentów dostęp do taniej i bezpiecznej żywności i niweczy rozwój najbiedniejszych krajów świata. Wspólna Polityka Rolna osiągnęła granice absurdu.
Z polityką rolną Brukseli jest jak z Francją ancien r?gime'u: przynosi korzyści mniej niż jednemu procentowi społeczeństwa Unii Europejskiej. Połowa unijnego budżetu, ponad czterdzieści miliardów euro rocznie, jest przeznaczana na dotacje dla wsi, choć rolnicy stanowią mniej niż 4 procent mieszkańców "15". Faktycznie dysproporcje są jednak jeszcze większe. 80 procent manny z Brukseli zgarnia bowiem 20 procent najbogatszych farmerów. Korzystają oni ponadto z wielu innych, pośrednich przywilejów, jak wysokie cła na granicy czy dotacje do eksportu. Łącznie, oblicza OECD, pomoc podatników dla tej niewielkiej grupy społeczeństwa jest blisko trzykrotnie większa, niż wskazuje unijny budżet: 120 miliardów euro rocznie. I co gorsza, do tej pory praktycznie nie do ruszenia.
Na straży takiego systemu stoi Francja. Opór Paryża przed zmianami jest zacięty nie tylko dlatego, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta