Podatek dochodowy bieżący - kiedy kosztem, a kiedy przychodem
ABC rachunkowości
Podatek dochodowy bieżący - kiedy kosztem, a kiedy przychodem
W poprzednich odcinkach naszego cyklu zdefiniowaliśmy kategorię kosztów i przychodów oraz dokonaliśmy ich klasyfikacji. Pamiętamy, że jednym z kryteriów klasyfikacji kosztów i przychodów był ich rodzaj (tytuł). Na tej podstawie wyróżniliśmy m.in. koszty i przychody z tytułu podatku dochodowego. Podatek dochodowy może więc stanowić przychód lub koszt jednostki.
Z punktu widzenia innego kryterium klasyfikacji kosztów i przychodów - miejsca odniesienia - podatek dochodowy może być zakwalifikowany jako:
- podatek dochodowy wynikowy (ujęty w wyniku finansowym netto okresu sprawozdawczego),
- podatek dochodowy kapitałowy (ujęty bezpośrednio w kapitale własnym).
W artykule pomijam szczególny przypadek podatku dochodowego, jakim jest podatek dochodowy korygujący bezpośrednio wartość firmy.
Powyższe klasyfikacje stanowią nowość i dlatego mogą początkowo budzić wątpliwości. Spróbujemy je wyjaśnić, bazując na dotychczasowej praktyce. Dzisiaj omówimy istotę bieżącego podatku dochodowego, który stanowi element codziennej praktyki polskich księgowych.
Do 1995 r. pod pojęciem podatku dochodowego dla potrzeb rachunkowości krył się wyłącznie podatek dochodowy
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta