Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy można rozwiązać Samoobronę?

26 lipca 2002 | Publicystyka, Opinie | SP
źródło: Nieznane

Nie wolno milczeć ani używać półśrodków, trzeba bronić prawa. Ta myśl stanowi własność całego społeczeństwa

Czy można rozwiązać Samoobronę?

RYS. ANDRZEJ KRAUZE

STANISŁAW PODEMSKI

Czy można w Polsce rozwiązać partię? Przepis o delegalizowaniu partii politycznych przez sąd pojawił się najpierw w konstytucji niemieckiej z 1949 r. Według niego partia zagrażająca porządkowi demokratycznemu lub egzystencji państwa może być przez Trybunał Konstytucyjny rozwiązana, pozbawiona bytu prawnego. Nie trzeba bliżej uzasadniać, że za tę niespotykaną dotąd w ustawach zasadniczych procedurą stało całe niedawne doświadczenie Niemiec.

Stopniowe zdobywanie wpływów i władzy przez partię hitlerowską oraz jej ostateczne zwycięstwo w wyborach 1933 r. - oto, czym zakończyły się tolerancja i bierność republiki weimarskiej wobec skromnej początkowo, ale zawsze krzykliwej i brutalnej, partyjki, która już wkrótce stała się partią liczącą setki tysięcy członków. Pogrążyła ona najpierw Niemcy w wojnę światową, a potem w zupełną klęskę z utratą znacznej części terytorium kraju. Właśnie światowe doświadczenia historyczne z totalitaryzmem sprawiło, że zrobiły to również inne konstytucje, w tym np. polska. Zakazała (art. 13) ona istnienia nie tylko partii nazistowskich, faszystowskich, komunistycznych, ale także tych, które pod...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2680

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Dobre, lepsze, najlepsze

Zamów abonament