Procedura warta uwagi
Przetwarzanie pod kontrolą celną
Procedura warta uwagi
Przetwarzanie pod kontrolą celną to bodaj najbardziej tajemnicza procedura celna o charakterze gospodarczym. Jest jednak niezwykle użyteczna i godna rozpropagowania wśród przedsiębiorców.
Procedura przetwarzania pod kontrolą celną (PKC) została zaczerpnięta bezpośrednio z kodeksu celnego Unii Europejskiej, gdzie z powodzeniem wykorzystywana jest od lat. Do polskiego systemu celnego została wprowadzona wraz z wejściem w życie 1 stycznia 1998 r. kodeksu celnego . Jej istotą - wbrew nazwie - nie jest sprawowanie przez organ celny bezpośredniej kontroli nad przebiegiem procesu przetwarzania.
Art. 137 kodeksu pozwala na użycie towarów niekrajowych (def. w art. 3 § 1 ust. 19 kodeksu) na polskim obszarze celnym w procesach zmieniających ich rodzaj lub stan bez stosowania wobec nich cła i środków polityki handlowej (def. w art. 3 § 1 pkt 17 kodeksu).
W konsekwencji możliwe jest dopuszczenie do obrotu produktów powstających w takich procesach (produktów przetworzonych), z zastosowaniem właściwych dla nich należności celnych przywozowych. Towary uzyskane w tej procedurze muszą być przeznaczone na rynek krajowy. Instytucja ta bowiem z założenia ma służyć rynkowi wewnętrznemu i działającym na nim podmiotom gospodarczym. Tym m. in. różni się od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta