Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Opuszczona twierdza

03 września 2002 | Publicystyka, Opinie | PK
źródło: Nieznane

Opuszczona twierdza

FOT. ANDRZEJ WIKTOR

PIOTR KOŚCIŃSKI Z BRZEŚCIA

Za czasów ZSRR do twierdzy brzeskiej, zamienionej na muzeum, przyjeżdżały tysiące ludzi. Oglądali miejsce, gdzie w czerwcu 1941 roku bohatersko, choć z tragicznym skutkiem, bronili się okrążeni żołnierze radzieccy. Zwiedzający szli przez kolejne sale i zapewne mało kto zastanawiał się, dlaczego w jednej z nich ekspozycja kończyła się na roku 1918, a w drugiej - zaczynała od października roku 1939.

Dwadzieścia lat, podczas których Brześć i jego fortyfikacje należały do Polski, "mieściły się" w progu pomiędzy tymi salami. O tym, że we wrześniu 1939 roku bronili się tu przed Niemcami polscy żołnierze - nie było ani słowa.Teraz w muzeum jest niewielka i skromna sala polska.

Wrzesień i czerwiec

Pierwsze umocnienia w Brześciu zbudowane zostały w latach 30. XIX wieku i poszerzone w latach 1870-1885, a następnie podczas pierwszej wojny światowej. Wojsko Polskie obsadziło twierdzę brzeską w 1919 roku. W latach trzydziestych, podczas tzw. procesu brzeskiego, przetrzymywani w niej byli działacze antysanacyjnej opozycji.

Podczas kampanii wrześniowej walki o twierdzę trwały kilka dni. Broniły jej oddziały (trzy bataliony piechoty i kilka kompanii starych francuskich czołgów z czasów pierwszej wojny światowej) pod dowództwem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2713

Spis treści

Listy

Zamów abonament