Chwileczkę, to jest moje
Chwileczkę, to jest moje
RYS. ROCH FOROWICZ
LESZEK GUZEK
Wyłączenie rzeczy lub prawa majątkowego spod egzekucji na wniosek osoby trzeciej może nastąpić po udowodnieniu prawa do nich.
W toku postępowania egzekucyjnego w administracji może dojść do zajęcia rzeczy lub praw majątkowych osoby trzeciej, tj. nie będącej zobowiązanym. Przysługuje jej wtedy prawo wystąpienia do organu egzekucyjnego z żądaniem ich wyłączenia spod egzekucji, zgodnie z art. 38 ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jedn. Dz. U. z 1999 r. nr 36, poz. 161 ze zm; dalej - ustawa). Osoba trzecia powinna przedstawić lub powołać się na odpowiednie dowody na poparcie swego żądania (np. okazać rachunek kupna rzeczy zajętej, powołać się na świadków, którzy mogą stwierdzić, że rzecz należy do niej itp.). Organ egzekucyjny może przeprowadzić postępowanie dowodowe na podstawie przepisów kodeksu postępowania administracyjnego . Zgodnie z art. 75 k.p.a. jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem.
Złożone przez osobę trzecią żądanie powinno spełniać również minimalne wymogi określone w art. 63 k.p.a.: wskazywać osobę, od której pochodzi, jej adres, treść żądania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta