Malaria pod lupą genetyków
Malaria pod lupą genetyków
Z powodu malarii umiera rocznie w Afryce ok. 800 tys. dzieci. Na całym świecie choruje ok. 300 mln ludzi. Szacuje się, że ok. 60 proc. ukąszeń przez komary w regionach zagrożonych chorobą powoduje objawową lub bezobjawową malarię. Na zdjęciu chore na malarię dzieci oczekują na wizytę u lekarza w Manhika (80 km od stolicy Mozambiku - Maputo)
(C) AP
PIOTR KOŚCIELNIAK
Naukowcom z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych udało się ustalić kod genetyczny pasożytów powodujących najgroźniejszą odmianę malarii. Ma to pozwolić na opracowanie nowej generacji leków i szczepionek przeciw tej chorobie. Malaria - obok AIDS i gruźlicy - uznawana jest za najniebezpieczniejszą chorobę zakaźną na świecie.
Wanda Szata Zakład Epidemiologii Państwowego Zakładu Higieny
W Polsce malaria nawrotowa i pierwszorazowa jest rejestrowana na podstawie aktów prawnych. Rejestrowane są zachorowania w Polsce, a nie tylko zachorowania Polaków. Jeszcze na początku XX wieku Polska była krajem endemicznym dla malarii, czyli zarażał się Polak od Polaka i mieliśmy stosunkowo dużo zachorowań. Później przeprowadzono dwie akcje przeciw malarii - w latach 20. i po wojnie. W 1968 roku WHO wydała oficjalną opinię,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta