Konkurencja z lewej strony
Konkurencja z lewej strony
Wyborów samorządowych - szczególnie w gminach i powiatach - nie należy mieszać z parlamentarnymi, ale zbiorczy wynik wyborów do wszystkich 16 sejmików wojewódzkich można traktować jako dobry wskaźnik aktualnych wpływów poszczególnych partii politycznych w skali całego kraju. Polityczny charakter miały również wybory władz w miastach wojewódzkich. Jaki zatem kształt przybierze polska scena polityczna po wyborach samorządowych? Czy nadal utrzyma się system jeden plus, z SLD w roli partii dominującej? Jest to tym bardziej interesujące, że opozycja potraktowała te wybory jako rodzaj antyrządowego plebiscytu. Czy sami wyborcy też?
SLD czeka debata
Nie ulega wątpliwości, że w zakończonych wyborach zwyciężyła koalicja SLD - UP, ale jest to zwycięstwo jeszcze bardziej dyskusyjne niż rok temu. W porównaniu z poprzednimi wyborami samorządowymi SLD - wtedy startujący samodzielnie - utracił około 6 proc. poparcia (miał 31 proc., ma niespełna 25 proc.). W porównaniu z wyborami parlamentarnymi ta różnica sięga aż 17 proc. Lewica straciła więc ponad jedną trzecią swego zeszłorocznego elektoratu. To wysoka cena za rok rządzenia, prawda że w trudnej sytuacji odziedziczonej po rządach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta