VADEMECUM RZECZPOSPOLITEJ: Kodeks pracy - najnowsze zmiany; Jak jest, jak będzie; Pytania i odpowiedzi; Tabela: daty wchodzenia w życie poszczególnych przepisów znowelizowanego kodeksu pracy
Jak jest, jak będzie Powrót na stronę tytułową broszury
Pracownicy rozgoryczeni
Ewa Tomaszewska, członkini Prezydium Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność"
FOT. PIOTR KOWALCZYK
Najbardziej dotkliwe jest uczynienie bezpłatnym pierwszego dnia choroby trwającej do sześciu dni włącznie, zwłaszcza że wtedy nie można wziąć urlopu wypoczynkowego. Może to spowodować, że pracownicy - bojąc się dodatkowo utraty pracy - mimo złego samopoczucia nie będą chodzić na zwolnienia. Wyobraźmy sobie chorego na grypę robotnika pracującego, mimo gorączki, w fabryce przy maszynie. To zły przepis. Powoływanie się na argument, że podobne regulacje obowiązują w innych państwach, nic nie daje. Gdzie indziej bowiem takim przepisom towarzyszą inne regulacje osłonowe, sposób wynagradzania i systemy ubezpieczeń społecznych.
Nietrafne jest też wprowadzenia tzw. urlopu na krótką niedyspozycję, który pracownik może wziąć, kiedy chce, a pracodawca nie może odmówić. Widzę tu spore możliwości wykorzystania zatrudnionych. Np. podczas postoju z przyczyn ekonomicznych pracodawcy mogą żądać, aby pracownicy wzięli taki urlop.
Pracodawcy zadowoleni
Jacek Męcina, dyrektor Departamentu Dialogu Społecznego w Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta