Wyceńmy aktywa i pasywa
Sprawozdanie finansowe za 2002 rok
Wyceńmy aktywa i pasywa
PISALIŚMY JUŻ...
TADEUSZ WAŚLICKI
Wycena w rachunkowości polega na ustaleniu kwot pieniężnych, w jakich aktywa i pasywa, a także przychody i koszty będą ujęte i wykazane w bilansie oraz w rachunku zysków i strat. W dzisiejszej DF piszemy o kategoriach cen i kosztów stosowanych przy wycenie na dzień bilansowy, a za tydzień zaczniemy omawiać zasady wyceny.
Nowelizacja ustawy o rachunkowości (dalej uor) zmieniła (uściśliła) definicje wartości stosowanych do wyceny aktywów. Wprowadziła też możliwość zwiększenia (w uzasadnionych przypadkach) ceny nabycia i kosztu wytworzenia o koszty finansowania zewnętrznego. Pojawiły się także - nieznane wcześniej - kategorie wartości stosowane przy wycenie. Przepisy ustawy przewidują obecnie wycenę niektórych aktywów w wartości godziwej. Funkcjonuje też pojęcie trwałej utraty wartości, a także skorygowanej ceny nabycia.
Zasadą wyceny najczęściej stosowaną przy sporządzaniu sprawozdań finansowych jest zasada kosztu historycznego, która bywa łączona w niektórych przypadkach z innymi kryteriami, np. z zasadą wartości możliwej do uzyskania. Przykładowo, wyceny zapasów na dzień bilansowy dokonuje się w cenach nabycia (zakupu) lub po koszcie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta