Upublicznić politykę państwa
Upublicznić politykę państwa
RYS. MIROSŁAW OWCZAREK
JAN SZOMBURG
FOT. (C) WOJTEK JAKUBOWSKI/KFP
Dotychczasowy model kreowania polityki państwa nie tworzy możliwości pełnego wykorzystania naszej szansy rozwoju i możliwości, jakie daje nam integracja z UE . Najwyższy już czas, by politykę państwa upublicznić i poprawić jej poziom merytoryczny.
Jak uczy doświadczenie historyczne, rozwój i bogactwo narodów zależy od dwóch czynników: fundamentów kulturowo-mentalnych (kapitału ludzkiego i społecznego) oraz polityki państwa. O ile pierwszy z nich nie podlega szybkim zmianom i jest z punktu widzenia świadomego wpływu na rozwój trudno sterowalny, to drugi może być kształtowany przez elity polityczne nawet w stosunkowo niedługim okresie.
Najważniejszym celem polityki państwa jest tworzenie ram ustawowo-regulacyjnych, czyli społeczno-ekonomicznych reguł gry. W zależności od ich kształtu mogą albo sprzyjać wysokiej aktywności obywateli, albo wręcz przeciwnie - skłaniać ich do bierności, niepodejmowania ryzyka i wycofywania się. W długim okresie polityka systemowa państwa może wywołać pozytywne lub negatywne zmiany nawet w sferze kulturowo-mentalnej. Dla krajów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta