Kodeks etyczny trzeciej władzy
Kodeks etyczny trzeciej władzy
Kodeks przypomina sędziom o konieczności zachowania najwyższych standardów moralnych
FOT. BARTŁOMIEJ ZBOROWSKI
KOMENTARZ - Etyczny przewodnik nie zaszkodzi
- Rozmowa z sędzią Markiem Celejem, członkiem Krajowej Rady Sądownictwa
SŁAWOMIR WIKARIAK
Jeszcze w tym miesiącu może zacząć obowiązywać sędziów tworzony właśnie zbiór zasad etycznych. Wprowadza on pewne nowości. Sędziowie będą m.in. zobligowani do informowania o naruszeniach dyscypliny przez swoich kolegów.
Obowiązek wprowadzenia zbioru zasad etycznych sędziów przyniosła ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa (art. 2 pkt 8). W jej projekcie nie było o tym mowy, także komisja sejmowa nie uznała za konieczne wprowadzenia tego zapisu. Poprawkę taką zgłosili dopiero senatorowie, a Sejm przystał na ich propozycję.
Przede wszystkim dla młodych
Zasady postępowania sędziów normowała dotychczas rota ślubowania i ustawy, w tym prawo o ustroju sądów powszechnych. Czy w takiej sytuacji jest potrzebny dodatkowy zbiór zasad etycznych sędziów ? Choć środowisko nie jest tu do końca zgodne, większość sędziów, z którymi rozmawialiśmy, uważa, że tak. - Kiedy zaczynałam pracę w KRS, nie widziałam
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta