Nabici w lokatę; Daninowy zawrót głowy
- Zmiana oprocentowania lokat standardowych i antypodatkowych od 15 listopada 2001 r.
- Podatek od odsetek: Różne interpretacje przepisów
- Kiedy płacimy podatek
(C) SUNDAY
PAWEŁ BLAJER
Jesienią 2001 r. pospiesznie zakładaliśmy specjalne lokaty długoterminowe, aby uchronić swoje oszczędności przed opodatkowaniem odsetek. Nikt wtedy nie przypuszczał, że oprocentowanie tych depozytów będzie spadało tak szybko. Po upływie niespełna 1,5 roku opłaca się zerwać niektóre z tych lokat i rozpocząć nową inwestycję, choć trzeba wtedy płacić podatek.
Najbardziej spadło oprocentowanie lokaty rentierskiej w Citibanku (od końca 2001 r. - o 8,15 pkt. proc.), lokaty Forteca w Inteligo (o 8 pkt. proc.), lokaty Progresja w PKO BP (o 7,35 pkt. proc.), lokaty rentierskiej w ING Banku Śląskim (o 7,25 pkt. proc.) i VaBank oferowanej klientom dawnego Powszechnego Banku Kredytowego, obecnie BPH PBK (o 7,04 pkt. proc.).
W najmniejszym stopniu zostało zredukowane oprocentowanie eMax Lokaty przygotowanej przez mBank (o 5,9 pkt. proc.) i Impet+ Banku Zachodniego WBK (o 5,95 pkt. proc.). Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że w listopadzie 2001 r. oprocentowanie lokaty w BZ WBK było stosunkowo niskie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta