Dokumentacja i obliczanie opłaty; Nie tylko opłata produktowa; Ważne interpretacje; Wątpliwości wyjaśnione; Najważniejsze akty prawne; Słowniczek
Dokumentacja i obliczanie opłaty Powrót na stronę tytułową broszury
EKSPORT NIE KOSZTUJE
O jeden druk więcej będą musieli wypełnić przedsiębiorcy, którzy eksportowali w ubiegłym roku produkty w opakowaniach. Zgodnie z ustawą o opakowaniach i odpadach opakowaniowych mają oni (także do 31 marca) złożyć marszałkowi roczne sprawozdanie o masie wywiezionych za granicę opakowań. Takie sprawozdanie składa się na druku OPAK-3 (zamieszczonym w rozporządzeniu opublikowanym w Dz. U. z 2002r. nr 122, poz. 1053). Wypełniony druk przedstawiamy niżej. Obowiązek ten wynika z ustawy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych.
Na tym druku trzeba wykazać wszystkie wyeksportowane opakowania, nie tylko te, których symbole PKWiU zawiera załącznik do ustawy o opłacie produktowej. Nie będzie błędem, jeśli dane na sprawozdaniu z ustawy o opłacie produktowej nie będą w 2002 i 2003 r. zgodne z tymi z formularza OPAK-3. Różnice wynikają z tego, że ustawodawca w załączniku do ustawy o opłacie produktowej, stosując symbole PKWiU, nie uwzględnił wszystkich opakowań. Błąd ten został naprawiony w ostatniej nowelizacji ustawy, jednak nowe przepisy w tym zakresie zaczną obowiązywać dopiero w 2004 r.
Za wyeksportowane produkty lub opakowania nie trzeba płacić opłaty produktowej (nie zostały one bowiem wprowadzone na rynek krajowy)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta