Niskie zatrudnienie, wysokie podatki
Niskie zatrudnienie, wysokie podatki
- Europarlament straszy blokadą
- GOŚĆ "RZECZPOSPOLITEJ" - JANUSZ JANKOWIAK, GŁÓWNY EKONOMISTA BRE BANKU: "Stara Europa" cierpi na sklerozę
W czerwcu 2000 roku przywódcy "15" zapowiedzieli, że w ciągu 10 lat Unia zbuduje gospodarkę bardziej konkurencyjną niż amerykańska. Teraz Komisja Europejska przyznaje, że szanse na to są minimalne.
Poziom życia po zachodniej stronie Atlantyku jest o 1/3 wyższy niż po wschodniej i wiele wskazuje na to, że różnica ta nadal będzie się powiększać. Od kilkunastu lat dochód narodowy Unii Europejskiej ani razu nie rósł szybciej niż w Stanach Zjednoczonych. W tym roku według przewidywań Europejskiego Banku Centralnego będzie podobnie: 1 proc. wzrostu PKB w UE i 2,5 proc. w USA, w 2004 r. natomiast 2 i 3,5 proc. Koniunktura w Unii jest tak zła, że mimo słabego wzrostu Polska powoli będzie doganiać kraje "15". W przyszłym roku powinniśmy osiągnąć 42 proc. średniej rozwoju UE.
Poziom zatrudnienia
Słabością Unii jest przede wszystkim niski poziom zatrudnienia. Tylko w krajach, gdzie zdecydowano się na poluzowanie zasad zatrudnienia bądź wprowadzenie elastycznych kontraktów, jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta