Spółki sprzedają polskie oddziały
Spółki sprzedają polskie oddziały
Alstom: zmiana profilu
Wczoraj jedna z największych spółek z branży energetycznej, francuski Alstom, ogłosiła, iż za ok. 3 mld euro sprzeda część swoich zakładów na świecie. W tym także polskie fabryki w Świebodzicach i Mikołowie. Nie jest to pierwsza spółka, która rezygnuje z części produkcji w naszym kraju.
Według Andrzeja Sadowskiego z Centrum im. Adama Smitha są dwie przyczyny sprzedawania polskich zakładów przez zagranicznych inwestorów. - Jedna z nich, tak jak w przypadku Alstomu czy wcześniej koncernu ABB, to konsekwencja globalnej polityki spółki. Z powodu konieczności ograniczenia kosztów i koncentracji produkcji w wybranych segmentach sprzedawane są poszczególne zakłady na świecie. Drugą przyczyną jest to, iż Polska staje się coraz mniej atrakcyjnym miejscem dla przedsiębiorców. Nie ma się co dziwić - dodaje Andrzej Sadowski - że z Polski wycofują się zagraniczni inwestorzy, skoro rodzimi biznesmeni sami już dawno przestali inwestować w rozwój firm. Są jeszcze przypadki, że w konkurencyjnych branżach wycofują się zagraniczne koncerny, które nie osiągnęły planowanej mocnej pozycji rynkowej, i uznają, że nie opłaca się teraz ponosić wysokich kosztów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta