Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Władza odrębna i niezależna, ale kulawa

28 marca 2003 | Prawo | MC
źródło: Nieznane

Ciągłe poszerzanie kompetencji sądów spowodowało wzrost liczby spraw z 2 mln w 1990 r. do 8,7 mln na koniec 2002 r.

Władza odrębna i niezależna, ale kulawa

Sądy na warszawskim Lesznie

FOT. JAKUB OSTAŁOWSKI

MAREK CELEJ

Państwo powinno potraktować sądownictwo, na którym spoczywa obowiązek ochrony praw obywateli, jako realną władzę państwową, a nie klienta ustawodawcy i egzekutywy.

Status sądownictwa w Polsce ma oparcie w art. 173 konstytucji, który stanowi: "Sądy i Trybunały są władzą odrębną i niezależną od innych władz". Organem w ramach sądownictwa, który ma "stać na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów", jest Krajowa Rada Sądownictwa (art. 186 konstytucji).

Niezależność sądów i trybunałów tworzących władzę odrębną od władzy ustawodawczej i wykonawczej uznać należy za podstawę demokratycznego państwa prawnego. W tym konstytucyjnym ujęciu równowagi trzech odrębnych władz ustrojowym zadaniem władzy sądowniczej jest sprawowanie wymiaru sprawiedliwości, które konstytucja powierzyła sądom.

Zarówno społeczeństwo, jak i politycy zaczęli dostrzegać zupełnie inaczej ustrojową rolę trzeciej władzy sądowniczej po przemianach systemowych zapoczątkowanych w 1989 r. Konstytucja z 1997 r. bardzo szeroko ujęła prawo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2885

Spis treści
Zamów abonament