Jak ustalić wartość środków trwałych dla celów podatkowych i w księgach
Zakupione, wytworzone we własnym zakresie
Jak ustalić wartość środków trwałych dla celów podatkowych i w księgach
Wycena wstępna, tj. ustalenie wartości początkowej środków trwałych, stanowi jedno z najistotniejszych zagadnień związanych z amortyzacją. Dziś piszemy o tym, jakimi zasadami należy kierować się przy tej wycenie - według prawa podatkowego i bilansowego, jeśli środek trwały został pozyskany odpłatnie - zakupiony lub wytworzony przez przedsiębiorcę.
Punktem wyjścia przy określaniu wysokości odpisów amortyzacyjnych jest ustalenie wartości początkowej składników majątku. Wartość ta w dużej mierze jest uzależniona od sposobu ich pozyskania. Prawo bilansowe rozróżnia trzy przypadki pozyskania środka trwałego:
a) zakup,
b) wytworzenie we własnym zakresie,
c) pozyskanie w drodze darowizny lub w inny nieodpłatny sposób.
Prawo podatkowe reguluje kwestię wyceny wartości początkowej środków trwałych - w zależności od sposobu ich pozyskania - w sposób bardziej szczegółowy, wyróżniając następujące sposoby nabycia składników majątkowych:
a) wytworzenie we własnym zakresie;
b) szeroko rozumiane nabycie, w ramach którego wyróżnia się:
- nabycie odpłatne ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta