Księgowemu wystarczy zobowiązanie, fiskusowi potrzebny wydatek
Kolejna niezgodność między prawem bilansowym a podatkowym
Księgowemu wystarczy zobowiązanie, fiskusowi potrzebny wydatek
Bierne rozliczenie międzyokresowe to w istocie rezerwy utworzone na koszty przyszłych okresów. Zatem kwoty zaliczone do biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów są kosztami uzyskania przychodów dopiero w momencie ich rzeczywistego poniesienia, a nie w momencie zarachowania - stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 27 sierpnia 2002 r. (sygn. III SA 3031/00, wyrok niepublikowany). Problem, którym zajął się sąd, to typowy przykład sięgania przez ustawodawcę podatkowego do przepisów prawa bilansowego. I jak to bywa przy okazji takich odniesień - nie zawsze odwołań precyzyjnych.
Aby zrozumieć istotę omawianego wyroku, należy zacząć od wyjaśnienia terminów z zakresu prawa bilansowego.
Zobowiązania - to wynikający z przeszłych zdarzeń obowiązek wykonania świadczeń o wiarygodnie określonej wartości, które spowodują wykorzystanie już posiadanych lub przyszłych aktywów jednostki (art. 3 ust. 1 pkt 20 ustawy o rachunkowości , w skrócie uor).
Zobowiązania mają zatem trzy podstawowe cechy:
- aktualny obowiązek jednostki co do określonego świadczenia musi wynikać ze zdarzeń przeszłych, czyli ze zdarzeń, które nastąpiły ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta