Zasady gry w regatach
Żeglarstwo regatowe to dyscyplina sportu umożliwiająca rywalizację z przeciwnikami w jednej z setek klas (klasa to określony typ jachtu), w tym także w kilku klasach olimpijskich, które zobaczymy podczas IGSD. Na wodach Zatoki Gdańskiej walczyć będzie od kilku do kilkudziesięciu jachtów w każdej z tych klas. Zasady rozgrywania regat żeglarskich są dla osób niezwiązanych z tą dyscypliną niezrozumiałe, ale poniższy tekst powinien wyjaśnić wiele wątpliwości.
Wiatr nie tylko pcha
Wiadomo, że jacht żaglowy poruszany jest za pomocą wiatru. Wielu wyobraża sobie, że żaglówki żeglują tylko wtedy, kiedy wiatr je pcha - wbrew temu przekonaniu, jachty mogą poruszać się także pod wiatr, a w zasadzie pod pewnym kątem do wiatru. Można przyjąć, że ten kąt to ok. 45 stopni. Wszystko za sprawą wytwarzanej na żaglu siły ciągu (tak jak siła nośna w samolocie), która zresztą jest zdecydowanie większa przy opływaniu żagla, niż gdy jest on pchany. Jacht ustawiony idealnie pod wiatr nie popłynie. Gdy wiatr jest za słaby, łódka nie ruszy, gdy zaś za mocny, siły na żaglu stają się tak duże, że żegluga również staje się niemożliwa. To dwa główne powody, dla których wyścigi są czasami odwoływane. Jachty mają zainstalowany ster, ale każda zmiana kursu za pomocą steru powoduje zmianę położenia żagli.
Po co te...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta