Absurdy i znaki zapytania
Absurdy i znaki zapytania
MARCIN ŚWIERK
Reforma procedury karnej, która weszła w życie 1 lipca 2003 r., ma przyspieszyć i uprościć postępowanie karne, a także naprawić błędy kodeksu z 1997 r. Czy wszystkie zmiany temu posłużą?
W art. 133 § 2 kodeksu postępowania karnego , dotyczącym tzw. doręczenia zastępczego, wprowadzono obowiązek podwójnego awiza pism. Jest to zapewne skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 17 listopada 2002 r. dotyczącego doręczania pism w postępowaniu cywilnym, w którym za niekonstytucyjny uznano siedmiodniowy termin przechowywania na poczcie pism sądowych, przewidziany w rozporządzeniu ministra sprawiedliwości. Ustawodawca chciał uniknąć takiego samego wyroku dotyczącego procedury karnej. Jednak gdy chodzi o oskarżonego, to przed pierwszym przesłuchaniem podejrzany i tak powinien być pouczony na piśmie m.in. o obowiązku informowania organu prowadzącego postępowanie o każdej zmianie miejsca swego zamieszkania lub pobytu trwającego dłużej niż 7 dni (art. 300 i 75 § 1 k.p.k.). Zmiana ustawy w tej części spowolni postępowanie.
Śledztwo i dochodzenie
Innego rodzaju wątpliwości dotyczą art. 311 określającego podmioty uprawnione do prowadzenia śledztwa. Otóż prokurator prowadzi je w sprawach o przestępstwo z art. 148 k.k. i w wypadkach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta