Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Druga strona świata

19 listopada 2003 | Kultura | KM
źródło: Nieznane

Rozmowa z włoską pisarką Fleur Jaeggy, autorką "Proleterki"

Druga strona świata

(c) KATARINA STOLTZ

Fleur Jaeggy urodziła się w Zurychu w 1940 r. Od 1968 r. mieszka w Mediolanie, pozostając w związku małżeńskim ze sławnym włoskim wydawcą, Roberto Calasso. Jej pierwsza książka "Dito in bocca" (Palec w ustach) ukazała się w roku 1968. W Polsce wydano trzy jej tytuły: "Szczęśliwe lata udręki", "Gniew niebios" i "Proleterka", wszystkie w tłumaczeniu Magdaleny Tulli, nakładem Noir sur Blanc. Tłumaczona na wiele języków pisarka jest laureatką wielu prestiżowych nagród literackich, m.in.: Nagrody im. Alberto Moravii 1994, Premio Bocaccio 1994, Premio Viareggio-Repaci 2002.

Rz Od czego zaczyna pani pisanie? Od anegdoty, nastroju czy może znaku zapytania?

FLEUR JAEGGY: Nie jestem w stanie wybrać żadnej z tych trzech możliwości. Niemniej jednak niezwykle ważny jest dla mnie sam początek książki. Czasem mam ich kilka i nie mogę zdecydować się na żaden z nich. Na ten temat rozmawiałam przed laty ze swoją przyjaciółką, austriacką pisarką Ingeborg Bachmann, i jej rady, dotyczące warsztatu pisarskiego, pierwsze, jakie otrzymałam, do dziś pamiętam.

Jaki zatem powinien być początek książki?...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3080

Spis treści
Zamów abonament