Trybunał miał rację
Trybunał miał rację
Autorzy artykułu "Uwłaszczenie umorzone" ("Rz" z 7 listopada) krytycznie oceniają umorzenie przez Trybunał Konstytucyjny postępowania w sprawie stwierdzenia niezgodności z konstytucją art. 1 ustawy z 2001 r. o nabywaniu przez użytkowników wieczystych prawa własności nieruchomości z powodu utraty mocy obowiązującej zakwestionowanego aktu normatywnego. Łatwo zrozumieć ich rozczarowanie, że sprawa ważna zarówno dla jednostek samorządu terytorialnego, jak i dla użytkowników wieczystych nie została merytorycznie rozstrzygnięta. Trudno jednak podzielić argumenty kwestionujące zasadność umorzenia, a także przyłączyć się do powątpiewania co do racjonalności sądu konstytucyjnego.
Przypomnieć więc trzeba za TK, że zaskarżona ustawa za prawnie doniosłe uznawała dwie daty - 26 maja 1990 r. i dzień wejścia jej w życie (23 października 2001 r.). Osobom fizycznym, które w tych dniach były użytkownikami wieczystymi lub współużytkownikami wieczystymi nieruchomości położonych na obszarach wymienionych w dekrecie z 6 września 1951 r. o ochronie i uregulowaniu własności osadniczych gospodarstw chłopskich na obszarze ziem odzyskanych:
- zabudowanych na cele mieszkaniowe,
- stanowiących nieruchomości rolne, przysługiwało roszczenie o nieodpłatne nabycie prawa ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta